bootcamp windows 7 kurulumu resimli

Bootcamp Windows 7 Kurulumu Resimli

Bootcamp, Apple tarafından geliştirilen ve Mac bilgisayarlarda Windows işletim sistemini çalıştırmaya olanak tanıyan bir yardımcı programdır. Bootcamp, Mac bilgisayarınızın sabit diskini bölerek Windows için ayrı bir bölüm oluşturur ve bu bölüme Windows işletim sistemini yükler. Böylece, Mac bilgisayarınızı hem macOS hem de Windows işletim sistemleriyle kullanabilirsiniz.

Bootcamp Windows 7 Kurulumu için Gerekli Malzemeler

 • Mac bilgisayar (2006 veya daha yeni bir model)
 • Windows 7 ISO dosyası
 • En az 16 GB boş alan bulunan bir USB flash sürücü
 • Harici klavye ve fare (isteğe bağlı)

Bootcamp Windows 7 Kurulum Adımları

 1. Bootcamp Yardımcı Programını İndirin ve Çalıştırın

Bootcamp Yardımcı Programı, Apple’ın resmi web sitesinden indirilebilir. Programı indirdikten sonra, çift tıklayarak çalıştırın.

 1. Windows 7 ISO Dosyasını Seçin

Bootcamp Yardımcı Programı açıldığında, Windows 7 ISO dosyasını seçmeniz istenecektir. ISO dosyasını seçmek için, “Seç” düğmesine tıklayın ve ISO dosyasının bulunduğu konumu seçin.

 1. Windows Bölümünün Boyutunu Belirleyin

Bootcamp Yardımcı Programı, Windows bölümü için varsayılan olarak 32 GB alan ayırır. Bu alanı, ihtiyaçlarınıza göre değiştirebilirsiniz. Windows bölümü için daha fazla alan ayırmak istiyorsanız, “Bölüm Boyutu” alanına istediğiniz değeri girin.

 1. USB Flash Sürücüyü Hazırlayın

Bootcamp Yardımcı Programı, Windows 7 kurulum medyasını oluşturmak için bir USB flash sürücü kullanır. USB flash sürücüyü hazırlamak için, “USB Flash Sürücüsü Oluştur” düğmesine tıklayın.

 1. Windows 7’yi Yükleyin

USB flash sürücüsü hazırlandıktan sonra, Mac bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Option (Alt) tuşuna basılı tutun. Bu, Önyükleme Yöneticisi’ni açacaktır. Önyükleme Yöneticisi’nde, Windows 7 USB flash sürücüsünü seçin ve Enter tuşuna basın.

 1. Windows 7 Kurulum Sihirbazını İzleyin

Windows 7 kurulum sihirbazı açıldığında, ekrandaki talimatları izleyin. Windows 7’yi yüklemek için, “Şimdi Yükle” düğmesine tıklayın.

 1. Windows 7’yi Etkinleştirin

Windows 7 kurulduktan sonra, etkinleştirmeniz gerekir. Windows 7’yi etkinleştirmek için, bir ürün anahtarı girmeniz gerekir. Ürün anahtarını, Windows 7 satın aldığınızda aldığınız kutuda bulabilirsiniz.

 1. Bootcamp Sürücülerini Yükleyin

Windows 7 etkinleştirildikten sonra, Bootcamp sürücülerini yüklemeniz gerekir. Bootcamp sürücüleri, Windows 7’nin Mac bilgisayarınızda düzgün çalışması için gereklidir. Bootcamp sürücülerini yüklemek için, Bootcamp Yardımcı Programı’nı açın ve “Windows Destek Yazılımını İndir” düğmesine tıklayın.

 1. Windows 7’yi Başlatın

Bootcamp sürücüleri yüklendikten sonra, Windows 7’yi başlatabilirsiniz. Windows 7’yi başlatmak için, Mac bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Option (Alt) tuşuna basılı tutun. Önyükleme Yöneticisi’nde, Windows 7 bölümünü seçin ve Enter tuşuna basın.

Bootcamp Windows 7 Kurulumu Dosyası

Bootcamp Windows 7 kurulum dosyası, Apple’ın resmi web sitesinden indirilebilir. Dosyanın adı “Bootcamp5.1.5640.dmg” olup, boyutu 460 MB’dir. Dosya, macOS 10.6.8 ve üzeri işletim sistemleriyle uyumludur.

Üretici Firma

Apple

Ücretsiz mi?

Evet

Uyumlu İşletim Sistemleri

macOS 10.6.8 ve üzeri

Dosya Boyutu

460 MB

İndirme Linki

Bootcamp Windows 7 Kurulum Dosyası İndir


Yayımlandı

kategorisi